Televizori 3D holografik mund te behet realitet

Shko poshtė

Televizori 3D holografik mund te behet realitet Empty Televizori 3D holografik mund te behet realitet

Mesazh nga freezenorth prej Fri Oct 10, 2008 6:05 am

Televizori 3D holografik mund te behet realitet F.1006161254895_m
Paramendojeni: ёshtё duke u zhvilluar finalja e Kupёs Botёrore, Shqipёri-Brazil, apo Kosova triumfon nё Eurovision, dhe ju e pёrjetoni atmosferёn “live” nё tavolinёn tuaj pёrmes televizorit 3-D.

Duket si njё ёndёrr, por gjysma e kёsaj mund tё bёhet realitet sё shpejti, dhe ju tё keni mundёsinё tё keni nё shtёpinё tuaj televizor holografik 3-D.

Teknologjia ecėn me aq hapa tё shpejtё, sa qё shkencёtarёt kanё prodhuar pamje tredimensionale tё cilat mund tё shuhen dhe tё rishkruhen brenda minute.

Ekipi i shkencėtarёve nga Universiteti i Arizonёs qё punon nё kёtё drejtim duket shumё optimist, dhe tashmё e ka thyer barrierėn duke i krijuar pamjet e para tredimensionale tё ndryshueshme.

“Deri tash kemi arritur ta realizojmė kёtё me njё ngjyrё, tash do tё duhet tё punojmė me tri ngjyra. Paraqitja e pamjeve ishte katёr inēe me katёr (10 cm), dhe tash duhet tё bёjmё diēka tё madhe sё paku sa njё ekran kompjuteri”, ka thёnё dr. Nasser Peyghambarian, pjesё e ekipit tё shkencėtarёve nga Universiteti i Arizonės.

Si mund tё duken kёta televizorё holografik? Sipas Peyghambarian, televizorёt holografik 3-D mund tё ndėrtohen si ekrane nё mure, tё cilat shfaqin pamje 3D, me pamjen tё cilёn e japin laserёt prapa murrit, ose kjo mund tё jetё si njё rrafsh horizontal nё njё tabelё me me aparaturё reflektuese holografike nёn tё.

Shkencёtarёt shpresojnė se kjo mund tё arrihen nga pesё deri nё dhjetё vite, sidomos tash pasi qё janė shpjeguar hapat bazё tё ndėrtimit tё saj.
freezenorth
freezenorth
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 19
Join date : 29/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi