Interneti mbetet pa IP adresa tė lira

Shko poshtė

Interneti mbetet pa IP adresa tė lira

Mesazh nga ~adhuu. prej Sun Oct 05, 2008 4:53 am"Rrjeti i gjithė rrjeteve” ngadalė po bėhet shumė i ngushtė. Njė nga ekspertėt kryesorė kompjuterik nė botė, Vint Cerf, beson se interneti do tė mbetet pa IP adresa nė dispozicion deri nė vitin 2010. Pėrkthyer nė gjuhėn laike kjo do tė thotė se shumė shpejt disa kompjuterė nuk do tė mund tė lidhen nė internet pėr shkak tė tollovisė sė madhe.

"Kjo ėshtė njėjtė sikur interneti tė mbetet pa numra tė lirė telefonik. Pa numra tė lirė nuk ėshtė e mundur tė kyēen abonentėt e rinj nė rrjet", ka sqaruar nė mėnyrė metaforike Cerf i cili tėrheq vėmendjen se duhet tė fillojmė tė kalojmė nė sistem tė ri nėse dėshirojmė tė evitojmė kėtė skenar duke marrė parasysh se numri i IP-ve tė lira ėshtė duke u zvogėluar nė mėnyrė drastike. Ndryshe, kur ėshtė lansuar interneti mė sė pari nė vitin 1977 ka pasur 4.2 miliardė adresa tė lira.

Sistemi i ri pėr tė cilin flet Cerf do tė quhet IP v6 dhe tanimė ai pėrdoret nė Japoni ku nė kėtė mėnyrė janė tė lidhur qindra senzorė pėr zbulimin e tėrmetit nė njė sistem kompjuterik i cili automatikisht dėrgon sinjale nė rast tė tėrmetit.

IP v6 ka burim pothuajse tė pashtershėm tė adresave tė lira IP: 3 x 340 miliardė.
avatar
~adhuu.
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 51
Join date : 30/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi