Si Internet Explorer ashtu edhe Firefox humbin pjesėmarrje nė treg

Shko poshtė

Si Internet Explorer ashtu edhe Firefox humbin pjesėmarrje nė treg

Mesazh nga ~adhuu. prej Fri Oct 03, 2008 2:36 pm

Si Internet Explorer ashtu edhe Firefox humbin pjesėmarrje nė tregEdhe pse tregu i shfletuesve tė internetit ėshtė larg njė beteje tė ashpėr, Internet Explorer nga Microsoft edhe mė tutje ėshtė sundimtar i papėrkulshėm. Mirėpo gjėrat edhe nė kėtė industri interesante pėr ne po ndryshojnė.
Ekspertėt e kompanisė Net Applications, mė saktėsisht filiali i cili merret me produkte apo shėrbime tė caktuara nė treg, ēdo muaj raporton mbi ndryshimet tė cilat ndodhin. Muajin e kaluar, kanė shėnuar trendin e rėnies sė pjesėmarrjes sė Internet Explorerit, mirėpo gjithashtu edhe tė Firefoxit.

Sipas tė dhėnave tė Net Applications pėr muajin shtator, Internet Explorer ka humbur edhe 0.63 pėr qind shtesė tė pjesėmarrjes nė krahasim me tė dhėnat e muajit tė mėhershėm, mirėpo ende gjendet nė vendin e parė me 71.52 pėr qind tė pjesėmarrjes. Sigurisht nė vendin e dyte gjendet Firefox me 19.46 pėr qind tė pjesėmarrjes nė treg, mirėpo edhe ky shfletues interneti ka shėnuar rėnie prej 0.22 pėr qind nė raport me tė dhėnat e muajit gusht.


Rritje tė pjesėmarrjes ka shėnuar Apple Safari, dhe atė pėr 0.28 pėr qind, derisa ende gjendet nė vendin e tretė tė shfletuesve mė tė pėrdorur tė internetit me 6.65 pėr qind tė pjesėmarrjes. Rritje ka shėnuar edhe Opera tė cilės rritja prej 0.07 pėr qind i ka mundėsuar qė tė zė vendin e pestė me 0.69 tė pjesėmarrjes.

Vendi i katėrt mbetet i rezervuar pėr risinė e kėsaj liste, Google Chrome, i cili sipas tė dhėnave tė Net Applications ka 0.78 pėr qind tė pjesėmarrjes, mirėpo gjithashtu shėnon rėnie, dhe atė pėr mė shumė se njė pėr qind.
avatar
~adhuu.
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 51
Join date : 30/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi